تبلیغات
بیـــــــدار


                    

اعترافات تکان دهندۀ شیطان در قیامت نویسنده : بیــدار | ساعت18:50 روز 1391/02/28              

...«بِسمِ اللَّه الرَحمنِ الرَحیم»...

اعترافات تکان دهندۀ شیطان در قیامت
هر چیزی تو این دنیا رسم و رسمی داره ,رفاقت دوستی هم از اون دسته کارهایی که برای  خودش رسم و رسوم داره ,رسم و رسومی که اگر به اون ها پایبند نباشی رفاقتی  باقی نمی مونه که هیچ  دشمنی هم به وجود می آد .

معمولا رسم و رسوم رفاقت بین افراد مختلف فرق می کنه ,اما خدای متعال و  اولیای الهی نیز یه رسم و رسومی برای رفاقت ها و دوستی ها قرار دادن و به همه توصیه کردن که اگر می خواهید رفاقتی داشته باشید سعی کنید در محدوده همین رسم و رسوم باشه و گرنه رفاقت شما فایده ای نداره و زود تموم میشه.
برای مثال در هر رفاقتی ممکنه جرو بحث به وجود بیاد اما رسم دوستی اینه که مواظب باشیم که در جر و بحث ها بدی دوست خدمون را به زبان نیاریم چرا که  یکی از آداب دوستی این بیان شده که:
قال الصادق علیه السلام: هرگاه  از آشنایان و برادرانت کسی بود که سه بار بر تو عصبانی شد اما درباره‌ات  بدی نگفت او را به دوستی خود انتخاب کن.(امالی صدوق / 532)
یکی دیگه از رسم و رسوم دوستی با دیگران اینه که رفیق نیمه راه نباشی چرا که  این مسئله خیلی دیده میشه که افراد به خاطر مسائل مختلف (مادی و معنوی)با شما دوستی می کنن و وقتی شما به اونها احتیاج داری رهات می کنن و رفیق  نیمه راه می شن.
نمونه بارز این رفیق نیمه راه بودن کسی نیست به جز شیطان که تو دنیا بسیار با شما گرم می گیره و خوش و بش می کنه, اما درست وقتی که شما به کمکش نیاز داری رو در روی شما می ایسته و میگه من از  تو بدم می آد .به همین خاطر خداوند متعال بارها و بارها انسان ها رو از دوستی و همراهی با شیطان منع کرده و یکی از صفات و ویژگی های شیطان رو رفیق  نیمه راه بودن اون معرفی می کنه :
(كَمَثَلِ الشَّیْطانِ إِذْ  قالَ لِلْإِنْسانِ اكْفُرْ فَلَمَّا كَفَرَ قالَ إِنِّی بَری‏ءٌ مِنْكَ  إِنِّی أَخافُ اللَّهَ رَبَّ الْعالَمینَ : چون حكایت شیطان كه به انسان  گفت: «كافر شو.» و چون [وى‏] كافر شد، گفت: «من از تو بیزارم، زیرا من از  خدا، پروردگار جهانیان، مى‏ترسم.)( الحشر :  16)
شیطان در آخرین سخنرانی خود در قیامت نیز وقتی کار حسابرسی تمام می شه از این صفت خود  پرده بر میداره و صراحتا اعتراف می کنه و خودشو رفیق نیمه راه معرفی می کنه  و میگه:
(وَ قالَ الشَّیْطانُ لَمَّا قُضِیَ الْأَمْرُ إِنَّ  اللَّهَ وَعَدَكُمْ وَعْدَ الْحَقِّ وَ وَعَدْتُكُمْ فَأَخْلَفْتُكُمْ وَ  ما كانَ لِیَ عَلَیْكُمْ مِنْ سُلْطانٍ إِلاَّ أَنْ دَعَوْتُكُمْ  فَاسْتَجَبْتُمْ لی‏ فَلا تَلُومُونی‏ وَ لُومُوا أَنْفُسَكُمْ ما أَنَا  بِمُصْرِخِكُمْ وَ ما أَنْتُمْ بِمُصْرِخِیَّ إِنِّی كَفَرْتُ بِما أَشْرَكْتُمُونِ مِنْ قَبْلُ إِنَّ الظَّالِمینَ لَهُمْ عَذابٌ أَلیم:و چون كار از كار گذشت [و داورى صورت گرفت‏] شیطان مى‏گوید: «در حقیقت، خدا به شما وعده داد وعده راست، و من به شما وعده دادم و با شما خلاف كردم، و مرا بر شما هیچ تسلطى نبود، جز اینكه شما را دعوت كردم و اجابتم نمودید. پس مرا ملامت نكنید و خود را ملامت كنید. من فریادرس شما نیستم و شما هم فریادرس من نیستید. من به آنچه پیش از این مرا [در كار خدا] شریك مى‏دانستید كافرم». آرى! ستمكاران عذابى پردرد خواهند داشت.( إبراهیم :  22)
نتیجه سخن اینکه در انتخاب دوست به رسم و رسوم هایی که بیان شده توجه ویژه داشته باشیم و حد و مرزهای دوستی را رعایت کنیم وگرنه در دام هایی گرفتار می شیم که بیرون اومدن از اونها خیلی کار آسونی نخواهد بود.
حافظان نور
...اللَّهُمَ عَجِّل لِوَلیکَ الفَرَج»...


     مطالعه بیشتر...

     برچسب ها:
شیطان  قیامت  اعتراف  دوستی 

پنـد                                       


ابزار هدایت به بالای صفحه