تبلیغات
بیـــــــدار


                    

کردها، آماج جدید صدای آمریکا نویسنده : بیــدار | ساعت00:53 روز 1391/02/26              

...«بِسمِ اللَّه الرَحمنِ الرَحیم»...

به گزارش مشرق ، دولت آمریکا  اقدام به پخش برنامه‌های رادیویی كردی از ماهواره تلویزیونی  کرده تا با سهولت بیشتری این برنامه‌ ها را در اختیار شنوندگان در مناطق كرد زبان عراق، تركیه، سوریه و ایران قرار دهد. پخش تلویزیونی برنامه‌های رادیویی كردی زبان "صدای آمریكا" از طریق ماهواره از روز دوشنبه آغاز شد.
سرویس كردی صدای آمریكان رسانه بین المللی است كه با كردهای عراق با لهجه های اصلی آنان،‌ "سورانی" و "كورمانجی"، سخن می‌گوید. این سرویس كه این هفته  وارد بیستمین سالگرد تاسیس خود می شود، بدنبال جذب مخاطبان کرد زبان در سوریه، تركیه و ایران است. "دیوید انسور" مدیر صدای آمریكا كه بتازگی پخش همزمان رادیویی/ تلویزیونی در پاكستان و برمه را معرفی كرد، می‌گوید كه قرار دادن برنامه كردی بر روی ماهواره پخش تلویزیونی اقدامی منطقی است. وی گفت: "صدای آمریكا تیم خبری نیرومندی دارد كه هم اكنون در مناطقی كه استفاده از ماهواره‌های پخش مستقیم تلویزیونی رو به افزایش است، برنامه رادیویی پخش می‌كند. بسادگی با قرار دادن دوربین در استودیو، می‌توانیم راه دیگری به مخاطبان برای استفاده از برنامه‌ها بدهیم." برنامه‌های ماهواره‌ای كردی هر روز پخش می‌شود و بطور همزمان از رادیو و ماهواره "هاتبرد" قابل دریافت است. هاتبرد یكی از پر كاربردترین ماهواره‌ها در منطقه است. برنامه‌های رادیویی كردی صدای آمریكا همچنین از طریق فرستنده‌های موج كوتاه و اف ام در شمال و جنوب عراق و همچنین از طریق موج متوسط از كویت پخش می‌شود.
برنامه‌های كردی صدای آمریكا شامل اخبار و شوهای امور جاری، یك برنامه هفتگی دریافت تماس تلفنی مخاطبان و همچنین یك برنامه تلویزیونی اینترنتی دو هفتگی با نام "ارتباط كردی" است. وب سایت‌های چند رسانه‌ای این سرویس با وبلاگهای موفقی به لهجه‌های اصلی كردی، پوشش فراگیری از اخبار منطقه‌ای، بین‌المللی و اخبار آمریكا و لینك‌هایی به سایت‌های رسانه‌های اجتماعی فراهم می‌كند كه این لینك‌ها فضایی برای بحث در اختیار مخاطبان می‌گذارند. "صدای آمریكا" یك سرویس چند رسانه‌ای پخش برنامه‌های رادیو تلویزیونی است كه هزینه آن را دولت آمریكا از طریق "شورای سیاست گذاری رادیو تلویزیونی" (BBG) تامین می‌كند. صدای آمریكا هر هفته حدود 1500 ساعت برنامه خبری، اطلاعاتی، آموزشی و فرهنگی برای مخاطبانی در سطح جهان به تعداد حدود 141 میلیون نفر پخش می‌كند. این برنامه‌ها به 43 زبان تولید می‌شود و به طور انحصاری هدف آنها مخاطبان خارج از آمریكا است. گفتنی است بخش فارسی صدای آمریکا به تازگی با انتقادات جدی کارشناسان و کنگره آمریکا مواجه شده است.

...اللَّهُمَ عَجِّل لِوَلیکَ الفَرَج»...     مطالعه بیشتر...

     برچسب ها:
کرد  صدای امریکا  BBC  دولت امریکا  سوریه  عراق  سرویس کردی 
جنگ نرم 

پنـد                                       


ابزار هدایت به بالای صفحه