تبلیغات
بیـــــــدار


                    

عکس های جشن پوریم! مستی خاخام ها! نویسنده : بیــدار | ساعت12:43 روز 1391/02/25              

...«بِسمِ اللَّه الرَحمنِ الرَحیم»...


از دید مسلمانان:
"مُردخای" و بردارزاده اش "استر" دو یهودی نفوذی دربار هخامنشینی بودند . "استر" با حیله و نیرنگ باعث دل فریبی خشایار می شود و مقام ملکه را از آن خود می کند نفوذ آن دو آنقدر زیاد می شود که بر اساس توطئه ای هامان وزیر اعظم هخامنشی و اعضای خانواده اش را به اتهام ضدیت با یهود به طرز فجیعی به قتل می رسانند.

ولی "مُردخای" و "استر" به این جنایت بسنده نکردند و در پایان همان روز با دسیسه دیگر 75000 نفر از مردم ایران را به جرم مخالفت با یهود قتل و عام کردند


این مدارک را کتاب عهد عتیق، کتاب استر (البته با مظلوم نمایی) موجود است. روز عید پوریم- آنقدر شراب می خورند که دیگر فرق خوب وبد را نمی دهند و تمام این شادی برای پیروزی یهودیان بر ایرانیان است که یک دوازدهم مردم ایران را در زمان خشایارشا به قتل رسانیدند.
همان واقعه از دید یهودیان:
طبق مندرجات كتب مقدس یهود حدود 24 قرن پیش «اَحَشوِرُوش» (در زبان عبری) كه به مدت 14 سال (3393 تا 3407 عبری- 367 تا 353 ق. م) بر ایران پادشاهی میكرد، در سال سوم سلطنتش در جشنی كه برای نشان دادن اقتدار سلطنتی خود ترتیب میدهد، با غضب بر ملكة وقت- «وَشتی»، او را بر كنار كرده و در جستجویی در تمام سرزمین ایران، دختری یهودی به نام «اِستِر» را جانشین ملكه قبلی مینماید. «مُردِخی» پسرعموی استر و پیشوی دینی یهودیان ایران كه به دربار سلطنتی راه دارد، با یكی از وزری مشرك پادشاه به نام «هامان» در مرام و عقیده اختلاف نظر پیدا كرده و حاضر به تعظیم در برابر بتِ او و پذیرش عقید الحادی نمیگردد. هامان این رفتار مردخی را به عنوان نماینده تفكر یهود، توهین و تمرد به خود تلقی كرده و توطئهی را علیه یهودیان آن زمان با جلب نظر احشوروش، طرح ریزی میكند. او به همین منظور، قرعه انداخته و سیزدهم ماه عبری ادار سال 3405 عبری (3550 ق م) را (كه ماه تولد و وفات حضرت موسی است) برای اجری حكم قتل عام یهودیان انتخاب میكند (واژة پوریم - از ریشة پور- به معنی قرعه اقتباس شده است).
مردخای با آگاهی از این نقشه از استر تقاضا میكند تا با استفاده از مقام خود، در رفع این خطر تلاش كند. یهودیان به توصیه استر و مردخای، سه روز، روزه (تعنیت) میگیرند و با دعا به رحمت ا.لهی متوسل میشوند. استر نیز موفق میشود كه نظر پادشاه را به حقیقت معطوف و خطر را از یهودیان دور كند. یهودیان، روز سیزدهم ماه ادار (دوم) را به یاد روزه یهودیان آن زمان، روزه (تعنیت) میگیرند و مراسم جشنی را نیز به مناسبت این معجزة ا.لهی در روزهای 14 و 15 ادار برگزار میكنند.
جشن پوریم یا تعطیلات سالانه بهاره یهودیان که یادآور پیروزی "استر" ملکه یهودی خشایارشا و عموی وی "مردخای" بر "هامان" وزیر خشایار شا می باشد. این مراسم با افراط در نوشیدن شراب همراه است.

[تصویر: 02.jpg][تصویر: 07.jpg]

[تصویر: 08.jpg][تصویر: 12.jpg]

[تصویر: 21.jpg][تصویر: 23.jpg]

[تصویر: 29.jpg][تصویر: 30.jpg]

...اللَّهُمَ عَجِّل لِوَلیکَ الفَرَج»...     مطالعه بیشتر...

     برچسب ها:
جشن پوریم  خاخام  مردخای  استر  یهود 
مهدویت و آخرالزمان 

پنـد                                       


ابزار هدایت به بالای صفحه